فقط ، درست جزیره مردان ممنوع یونسکو

فقط ، درست: جزیره مردان ممنوع یونسکو ممنوعیت اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی ۸ درصد سود در پنج روز ، ۲

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته جاری جهت ۵ روز متوالی، معاملات مثبتی را تجربه کرد و با رشد ۲ هزار و ۷۳۸ واحدی ضمن ثبت یک رکورد تاریخی دیگر در آستان

۸ درصد سود در پنج روز ، ۲

۲/۸ درصد سود در پنج روز

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته جاری جهت ۵ روز متوالی، معاملات مثبتی را تجربه کرد و با رشد ۲ هزار و ۷۳۸ واحدی ضمن ثبت یک رکورد تاریخی دیگر در آستانه فتح کانال تازه ۹۹ هزار واحدی قرار گرفت. به این ترتیب بازدهی بازار سهام در مقیاس هفتگی به بیش از ۸/ ۲ درصد رسید تا پربازده ترین هفته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از بهمن ۹۴ ثبت شود. این رشد بازار سهام عمدتا تحت تاثیر ورود سهامداران حقیقی با کم کردن ریسک های غیراقتصادی و همچنین زیاد کردن قیمت کالا ها در بازارهای جهانی رقم خورد.

۸ درصد سود در پنج روز ، ۲

2/8 درصد سود در پنج روز

بازار سهام در هفته جاری بار دیگر به مدار مثبت بازگشت تا با رشد ۸/ ۲ درصدی شاخص کل، دماسنج بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در بالاترین سطح از ابتدای سال قرار گیرد. به این ترتیب، بازدهی میانگین سهامداران از ابتدای سال به ۲۸ درصد رسید که کارنامه قابل قبولی جهت اهالی بازار سرمایه به شمار می رود. با این حال، تمرکز تقاضا و رشد قیمت ها بر صنایع معدود، نااطمینانی هایی درخصوص پایداری رونق جاری ایجاد کرده هست. به همین جهت می توان به تمرکز رشد در گروه های کالایی مشمول بر معدنی ها، فلزی ها و شرکت های پتروشیمی اشاره کرد که وابستگی زیادی به قیمت های جهانی کالا و قیمت ارز دارند. در این میان، امکان اصلاح قیمت های جهانی با توجه به رویکرد انقباضی دولت و بانک مرکزی چین و نیز عبور از فصل اوج تقاضای ارزی و امکان تثبیت ارزش ریال در ماه های آینده، مواردی هستند که می توانند انگیزه های بنیادی رونق جاری در بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران را در کوتاه مدت تحت تاثیر قرار دهند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته جاری جهت ۵ روز متوالی، معاملات مثبتی را تجربه کرد و با رشد ۲ هزار و ۷۳۸ واحدی ضمن ثبت یک رکورد تاریخی دیگر در آستان

تمدید تردید در مورد برجام

یکی از عوامل موثر بر شرایط کلی سرمایه گذاری بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران متغیرهای خارجی از جمله پرسشها مربوط به تحریم های اقتصادی هست. از دو سال قبل و با به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته ای، جهت دوره کوتاهی سایه این مخاطره محیطی از سر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران دور شد. ولی این دوران آرامش دیری نپایید و با عوض کردن سکاندار کاخ سفید، مجددا آثار این ریسک سیستماتیک احیا شد. مدیر جمهوری آمریکا از یک سال پیش تاکنون همواره بر لزوم عوض کردن مفاد قرارداد هسته ای تاکید کرده و تهدیدات مداوم مبنی بر امکان خروج از برجام را تصریح کرده هست؛ هرچند در مقاطع زمانی فصلی، اجرای این ترساندن را مرتبا به تأخیر انداخته اند.

با این وجود، در بیانیه اخیر کاخ سفید به صراحت بر قصد خروج از برجام در صورت عدم اصلاح آن تا ۴ ماه دیگر تأکید شده است هست. با عنایت به غیرعملیاتی بودن شروط وضع شده است از سوی آمریکا، احتمال خروج این کشور از این قرار داد بیش از پیش تقویت شده است هست. باید توجه داشت عملی شدن این ترساندن به معنای امکان احیای تحریم های ثانویه آمریکا است که محدودیت های جدی بر فروش نفت و تراکنش های بانکی با کشور عزیزمان ایران وضع می کند و منافع اقتصادی فعلی برجام را تا حد زیادی کم کردن می دهد. تصویر العمل بازار سهام به این ترساندن مهم، در هفته جاری عبارت از بی تفاوتی بوده هست. با این حال انتظار می رود با نزدیک تر شدن به موعد اعلام تصمیم نهایی آمریکا در اردیبهشت ماه به تدریج سایه ملاحظات سیاسی بر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران سنگین تر شود و معامله گران تا تعیین وظیفه این ریسک سیستماتیک، الگوی واکنش‌ها احتیاطی را در پیش بگیرند.

تشدید سختگیری بر صندوق های بازار سرمایه

۸ درصد سود در پنج روز ، ۲

از چندی پیش و با جلب توجه زیاد بانک مرکزی به اصلاح ساختار شبکه بانکی، بخشی از تمرکز بر ابزارهای جایگزین سپرده ها شده است هست. یکی از بااهمیت ترین این ابزارها، صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت بوده که در چند سال اخیر به شدت رشد کرده اند و ۱۰ درصد سهم بازار پول کشور را در مدت کوتاهی به خود تخصیص داده شده است داده اند. حال، بانک مرکزی با درک اهمیت این نهادهای موازی بر قیمت گذاری پول، به سمت محدودسازی این ابزارها حرکت کرده است و بخشنامه و دستورالعمل های متعددی را با همکاری شرکت بورس در این مسیر صادر و سخت گیری اجرایی خود را نیز زیاد کردن داده هست. در همین راستا، در گام اول، صدور واحدهای سرمایه گذاری تازه جهت صندوق های سرمایه گذاری بادرآمد ثابت بانکی از مسیر شعبه ها مسدود شد و در گام بعدی نیز زیاد کردن سقف تعداد واحدهای سرمایه گذاری صندوق ها و تاسیس صندوق های تازه بانکی ممنوع شد. اخیرا در بروزترین مرحله، دستورالعملی مبنا قرار گرفته که بر اساس آن، میزان صدور را به نصف واحدهای ابطال شده است محدود می کند که نشانه آن کم کردن تدریجی ابعاد این صندوق ها در طول وقت است.

این کارها همگی با نشانه کم کردن مسیر دور زدن قیمت های رسمی بازار پول و بازگشت سپرده گذاران سنتی به مسیر سپرده گذاری رسمی صورت می گیرد و به نظر می رسد نهاد ناظر در بازار سرمایه نیز با این مسیر بانک مرکزی همراه شده است هست. از آنجا که صندوق های مزبور یکی از منابع مهم حمایت از سهام بزرگ بازار به خاص در دو سال اخیر بوده اند، باید منتظر رصد تبعات اجرایی این محدودیت که در نهایت کم کردن اندازه این صندوق ها با ساختار کنونی را نشانه گرفته اند بر بازار سرمایه بود؛ روندی که شاید یکی از نخستین اثرات آن از بین بردن نقش آفرینی صندوق ها در سمت خرید اوراق بدهی و سهام به علت شروع کم کردن حجم دارایی های تحت مدیریت باشد.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در هفته جاری جهت ۵ روز متوالی، معاملات مثبتی را تجربه کرد و با رشد ۲ هزار و ۷۳۸ واحدی ضمن ثبت یک رکورد تاریخی دیگر در آستان

مرهم نفت در کوتاه مدت

در حالی که شرایط بودجه ای دولت، دوران مشکل را به لحاظ کسری پشت سر می گذارد و بخش عمرانی نیز به همین علت تحت محدودیت های زیادی هست، بارقه امید به باعث یک عامل خارجی جهت درآمدهای دولت به خاص از منظر کوتاه مدت دمیده هست. این عامل چیزی جز زیاد کردن چشمگیر قیمت نفت در بازارهای جهانی نیست. بر همین اساس، میزان درآمد نفتی روزانه کشور عزیزمان ایران در شرایط کنونی با احتساب میعانات گازی از سطح ۱۷۰ میلیون دلار فراتر رفته هست؛ درآمدی که با در نظر گرفتن سطح دسترسی دولت و بانک مرکزی به منابع، در بالاترین سطح در پنج سال اخیر قرار گرفته است.

در همین حال، با توجه به محاسبه حجم و قیمت های فروش، ارزش درآمد هر سال نفتی کشور با فرض ثبات نسبی شرایط کنونی به بیش از ۶۰ میلیارد دلار رسیده که نسبت به دو سال قبل حداقل ۵۰ درصد زیاد هست. این درآمدهای نفتی هر چند نسبت به نیازهای مالی بزرگ دولت جهت ترمیم پرسشها ساختاری اقتصاد با اهمیت به نظر نمی رسند ولی امکان به تعویق انداختن بعضی کارها مورد نیاز ولی سخت مشمول بر واقعی کردن قیمت ارز یا اصلاح سیستم یارانه را در کوتاه مدت ایجاد می کنند.

۸ درصد سود در پنج روز ، ۲

با توجه به فضای موجود در کشور و تحولات سیاسی داخلی اخیر انتظار می رود که رشد درآمدهای نفتی در مقطع کنونی زیاد معطوف اجرای سیاست های کوتاه مدت با نشانه تحصیل رضایت عمومی شوند؛ وضعیتی که به لحاظ باقی ماندن پرسشها ساختاری مشمول بر نارسایی های سیستم بانکی و نیز محدودیت بودجه های عمرانی به باعث اولویت سایر بخش ها، در صورت در پیش گرفتن رویه مزبور، خبر مثبتی جهت بخش مهمی از شرکت های بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران که از سیاست های کلان اقتصادی دولت (در زمینه قیمت ارز، نحوه تخصیص بودجه عمرانی و…) تاثیر می پذیرند، ندارد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | صندوق | مرکزی | کوتاه مدت | قیمت گذاری | سرمایه گذاری | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs